"Daha İyisi İçin Doğal Katkı..."
İrtibat Numaramız
0542 232 93 02
0532 272 36 82
Zeolit'in Bitki Yetiştirme Amaçlı Kullanımlarda Olası Etkileri - OR-TAR | Organik Tarım Ürünleri

Zeolit'in Bitki Yetiştirme Amaçlı Kullanımlarda Olası Etkileri

Yüksek su tutma özelliğine sahip yetiştirme ortamında biriken aşırı su (yağmur ve gübrelemenin fertigasyon yöntemiyle yapılıyor olması) nedeniyle fidan köklerindeki çürüme olasılığına karşı zeolitin nem absorplama özelliği söz konusu çürüme problemlerini azaltır.

Ürenin bozulması ile oluşan amonyağı kanallarına alarak bakteriyel azotlama işlemini yavaşlatması böylece amonyum ve nitratın toksik etkisini önleyici fonksiyon üstlenmesidir.

Zeolitin kumlu veya organik maddece yoksun, açık alan ve dışarıdan beslemeye dayalı ürün üretim sistemlerinde kullanılmasıyla; özellikle de yoğun gübreleme rejimi uygulanan dışarıdan beslemeye dayalı üretim sisteminin uygulandığı tarlalarda ciddi gübre tasarrufu sağlayacağı tahmin edilmektedir. Birçok dünya ülkesinde çiftçilerin azotlu gübrelere doğal zeolit ekleyerek azotun topraktan yıkanmasına engel olmaktadırlar.

Ayrıca, zeolitlerin NH4 iyonunu tutmaları ile toprak tamponlanmakta ve NH4 fazlalığının yaratabileceği sakıncalar da önlenebilmektedir. Böylece aşırı gübre kullanımı önlenerek tasarruf sağlandığından çevre kirliliği açısından daha emniyetli bir çalışma gerçekleştirildiği gibi, gübrenin etkin kullanımı nedeni ile verim de artmaktadır.

Besin maddeleri olan potasyum ve amonyumun kontrollü olarak ve yavaş yavaş toprağa salınması,

Yanlış gübre kullanımından kaynaklanan NH4 zehirlenmesi ve bitki yanmalarının önlenebilmesi,

Gübre olarak toprağa verilen NH4+’un yıkanarak yetişme ortamından kaybolması başka yerlere taşınabilmesi ayrıca, çevre kirlenmesinin azaltılabilmesi,

Yağış veya sulama rejimindeki yanlışlıklardan kaynaklanabilecek kök çürümelerine karşı nem içeriğinin kontrolünde kullanılabilmesi,

Zeolit kullanımıyla, tarım bitkilerinde kalite ve verim özelliklerinin artırılabilmesi,

Fidan üretimi ve hızlı gelişen tür plantasyonları için olası yoğun kültür uygulamalarında; maliyette önemli girdi olan gübre kullanımında tasarruf sağlayabilmesi belirli ölçülerde olanaklı görülmektedir.

Sebze ve Meyvelerin Depolanması ve Taşınması:
Sebze ve meyvelerin toplanmasında oluşan ve bozulmaya yol açan etilen gazının etkisi, ürünler doğal zeolitlerle kaplanarak en aza indiriliyor. Ürünler daha uzun süre bozulmadan saklanabiliyor. Böylece, tarladan toplandıktan sonra kısa sürede satılması ve tüketilmesi gereken ürünlerin saklanma süresi uzamaktadır. Söz konusu çalışmayla üreticilerin ve ürünü pazarlayan aracıların, bozulmadan kaynaklanan zararlarının önüne geçilecektir.

Sipariş Formu

NOT: Lütfen bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde giriniz.
Ad Soyad *
Telefon *
Mail
Adet
Adres *
Or-Tar Organik Tarım Gıda Hayv. Madencilik Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti.
Bankaİş Bankası
Şube Kodu2100
Hesap Numarası3037183
Iban NoTR92 0006 4000 0012 1003 0371 83


Copyright © 2016 www.clinor-tar.com - Tüm Hakları Saklıdır.